Dalej jest
tylko strach

Thriller kryminalny
inny niż wszystkie

Patronat medialny

AutorJaro Bonk

Jaro Bonk to pseudonim pisarski Jarosława Bąka, autora thrillera kryminalnego „Dalej jest tylko strach”. Ma pięćdziesiąt cztery lata i mieszka w jednej z podłódzkich miejscowości. W domu zdominowany jest przez większość kobiecą: żonę, córkę i psa, także płci pięknej.

Jego całe życie zawodowe, w najmniejszym nawet stopniu, nie było związane z twórczością literacką. Przez blisko dwadzieścia pięć lat zajmował się szeroko pojętym marketingiem. Nieodparty impuls napisania książki przyszedł nagle, na początku 2013 roku. Jaka była tego przyczyna? Jaro Bonk nie wie do dzisiaj.

Czy były to młodzieńcze, niezrealizowane marzenia o pisaniu, czy może całkiem coś innego. Na te pytania nie ma jasnej odpowiedzi. Tym niemniej, pod koniec maja 2013 roku powstały pierwsze wersy powieści. Autor doskonale wiedział, o czym będzie jego książka, a to oznaczało, że pomysł ten kiełkował w nim od dawna.

Na początku pisania powieść nie miała jeszcze tytułu, ale w głowie bardzo początkującego pisarza funkcjonowała już w swoich podstawowych zrębach. Przelanie na papier, widzianej oczami wyobraźni akcji wymagało ponad czteroletniej pracy. Na początku września 2017 roku została postawiona kropka po ostatnim zdaniu w książce. Kolejne dziewięć miesięcy zajął proces wydawniczy.

Oficjalna premiera powieści i początek oficjalnej sprzedaży ruszy 15 czerwca 2018. Autor zapowiada, że w niedalekiej przyszłości można spodziewać się jego kolejnych książek.

Czy geny pisarza mogą czaić się ukryte latami?

– wywiad z Jaro Bonkiem, autorem thrillera kryminalnego pod tytułem „Dalej jest tylko strach”

Kraków. Rok 2013. Bardzo dziwna śmierć starszego człowieka. Do akcji wkracza krakowski policjant, komisarz Jan Dolny, główny bohater książki. Dlaczego zwłoki mocno leciwego mężczyzny wyglądały tak nienaturalnie? Jakie tajemnice ujrzą światło dzienne? Dlaczego tak trudno będzie się wszystkim z nimi pogodzić? Czy zagadki zostaną rozwiązane? Jaki udział będą w nich miały tajne służby oraz duchowni egzorcyści? Na te i inne pytania odpowiada doskonały thriller kryminalny „Dalej jest tylko strach”, autorstwa Jaro Bonka. O powieści innej niż wszystkie, z wątkami II wojny światowej w tle, o potrzebie pisania i trudnych życiowych wyborach rozmawiamy z autorem Jarosławem Bąkiem, który tworzy pod pseudonimem Jaro Bonk.

„Dalej jest tylko strach” – taki tytuł Pańskiej książki ma zaintrygować czytelnika i zachęcić do sięgnięcia po nią? Mamy się czego obawiać?

Zastanawiałem się długo nad tytułem mojej pierwszej książki. Powiem szczerze, że rzeczywiście chciałem nim zainteresować czytelnika, zaintrygować, zmusić do sięgnięcia po nią. Myślałem o takim, który wpłynie na emocje, a jednocześnie będzie oddawał ducha powieści. Czy mi się udało? Przekonamy się już wkrótce, ale wydaje mi się, że to dobry tytuł. Jest prologiem tego, co czytelnik otrzyma praktycznie od pierwszej strony książki.

No właśnie, pomysł na jej napisanie zrodził się w 2013 roku.

Dokładnie tak. Pomysł na napisanie powieści kryminalnej związany jest trochę z moim hobby, czyli poszukiwaniem dziwnych i nierozwiązanych tajemnic. Tajemnic, które są na pograniczu świata nauki. Zbyt poważnych, aby je zbagatelizować, jednocześnie zbyt niebezpiecznych w swojej treści, by poważni badacze chcieli się nimi dokładnie zająć. Tematem kluczowym książki miały być nazistowskie eksperymenty naukowe, dokonywane podczas II wojny światowej. Znane pod kryptonimem „Dzwon” (die Glocke). Są to rzeczy, które rzeczywiście miały miejsce i nie zostały wyjaśnione do dnia dzisiejszego.


Czytaj cały wywiad

Recenzje

IZABELA 
KURASIK GWARDA

Ale debiut! Z chęcią sięgam po debiuty. Szczególnie po polskie. Choć z pewną obawą. Bo albo trafię na perełkę albo wdepnę w g..o. Dziś trafiłam na prawdziwą perełkę.

Ta książka wyróżnia się na tle innych debiutów. Czym? Ja po prostu nie mogę uwierzyć, że autor dopiero zaczyna literacką przygodę. No, nie mam się do czego […]

Czytaj więcej

MONIKA 
KRUSZYŃSKA

Zaczyna się kryminalnie – ginie starszy pan, przy czym ginie w dziwny sposób, a po chwili okazuje się, że nikt taki nigdy nie istniał. Kim zatem był starszy pan? Dlaczego zginął w tak dziwny sposób? To dopiero początek. Później robi się bardziej sensacyjnie; mamy do czynienia z tajemniczymi dokumentami z czasów II wojny światowej, pojawiają […]

Czytaj więcej

PORTAL 
LUBIMYCZYTAC.PL

Długo zastanawiałam się, co napisać o tej książce nie zdradzając jej treści. Powiem więc tylko, że jej tematyka daleko wykracza poza nasze zdroworozsądkowe logiczne rozumowanie. Robi to jednak w taki sposób, że nawet tak bardzo racjonalna osoba jak ja naprawdę mocno się wciągnęła a nawet zaczęła zastanawiać, czy opisane wydarzenia są możliwe […]

Czytaj więcej